Як досягти душевного миру і щастя?

Коли ми стикаємося із серйозними труднощами, нам може здаватися, що щастя і душевний спокій недосяжні. Однак Біблія вже допомогла мільйонам людей навчитися справлятися зі щоденним стресом і занепокоєнням, поліпшити здоров’я і знайти сенс життя. Біблія може допомогти і вам стати щасливими.

Що таке світ Божий?

У сьомому вірші ми читаємо: «Мир Божий, який перевершує всяку думку, збереже ваші серця і розуми у Христі Ісусі». Цей мир не можна знайти шляхом медитації або самовдосконалення. Він походить від Бога. Мир Божий «перевершує всяку думку». Іншими словами, він вищий за всі наші занепокоєння, знання і міркування. Коли ми потрапляємо у важку ситуацію і здається, що з неї немає виходу, світ Божий здатний наділити нас твердою впевненістю в тому, що одного разу всі наші біди зникнуть…

.

Думаєте, це неможливо? Мабуть, якщо за справу візьмуться люди. Однак «для Бога все можливо» (Марка 10:27). Віра в Бога та довіра до нього допоможуть не турбуватися надмірно. Уявіть собі малюка, який загубився в супермаркеті. Він знає, що, щойно знайде маму, вона заспокоїть його, і все буде добре. Ми теж можемо не сумніватися, що Бог, образно кажучи, візьме нас на руки, втішить і усуне всі наші занепокоєння.

Багато служителів Бога, перебуваючи в дуже важких обставинах, на собі відчули, що означає мир Божий. Ось приклад Надін, у якої стався викидень. Вона розповідає: «Мені нелегко говорити про свої почуття, простіше зробити вигляд, що все гаразд. Але моє серце розбите горем. Майже щодня я молюся Єгові і прошу його про допомогу. Я знаю, як допомагає молитва! Щоразу, коли мені ставало нестерпно боляче і здавалося, що більше мені не винести, я раптом відчувала мир і душевний спокій».

Як знайти захист для розуму і серця?

Повернімося до Филип’ян 4:7. Там сказано, що мир Божий «збереже… серця й уми». Мир Божий, немов страж, оберігає наші серця, щоб ними не заволоділи матеріалістичні прагнення, непотрібні занепокоєння і фальшиві цінності. Пояснимо це на прикладі.

На думку багатьох, щастя і стабільність у цьому неспокійному світі залежать від солідного доходу. Дотримуючись порад експертів, дехто вкладає свої заощадження в акції та інші цінні папери. Чи надає це їм впевненості та спокою? Необов’язково. Щодня вони судорожно відстежують курс акцій, вирішуючи, що робити: продавати, купувати чи утримувати акції. А коли на фондовому ринку відбувається падіння цін, вони впадають у паніку. Звісно, Біблія не забороняє робити вкладення, але в ній міститься розумне застереження: «Той, хто любить срібло, не насититься сріблом, а той, хто любить багатство, не насититься прибутком. Це теж суєта. Солодкий сон того, хто трудиться, — неважливо, мало він їсть чи багато, але достаток багатого не дає йому заснути» (Екклезіаст 5:10, 12).

Крім того, у Филип’ян 4:7 йдеться про те, що мир Божий збереже наші серця і розуми «у Христі Ісусі». Який зв’язок між Ісусом Христом і миром Божим? Христос відіграє ключову роль у виконанні Божого задуму. Він віддав своє життя, щоб звільнити нас від гріха і смерті (Івана 3:16). Ба більше, він є Царем у Божому Царстві. Якщо ми розуміємо, яка важлива роль відведена Христу, ми зможемо знайти душевний спокій. Яким чином?

Якщо ми щиро каємося в гріхах і просимо прощення на підставі жертви Христа, Бог пробачить нас, а це принесе нам душевний спокій (Дії 3:19). Ми усвідомлюємо, що будемо щасливими повною мірою, тільки коли настане Царство Христа, тому не марнуємо своє життя так, ніби в нас немає майбутнього (1 Тимофія 6:19). Звісно, ніхто не застрахований від лиха, але тверда надія на краще майбутнє додає нам сил.

Як знайти мир Божий?

Як можна знайти мир Божий? У Филип’ян 4:4, 5 ми читаємо: «Радійте завжди в Господі. І ще скажу: радійте! Нехай ваша розсудливість буде відома всім людям. Господь близько». Коли апостол Павло писав ці слова, він перебував у в’язниці в Римі (Филип’ян 1:13). Він не скаржився на те, що з ним обійшлися несправедливо, а спонукав своїх братів по вірі завжди радіти в Господі. Цілком очевидно, що його радість залежала не від зовнішніх обставин, а від його стосунків із Богом.

Нам теж потрібно вчитися того, щоб радіти в служінні Богові — в яких би обставинах ми не перебували. Що більше ми пізнаватимемо Єгову і намагатимемося виконувати його волю, то більшу радість ми відчуватимемо, служачи Йєгову. А це, своєю чергою, принесе нам задоволення і душевний спокій.

У тому ж уривку апостол Павло закликає нас бути розсудливими. Ця риса допоможе нам, насамперед, не вимагати надто багато від себе. Визнаючи власну недосконалість, ми не очікуватимемо, що завжди і в усьому будемо найкращими. Навіщо доводити себе до знемоги в гонитві за досконалістю або намагатися, щонайменше, бути не гіршим за інших?

Крім того, ми не очікуватимемо досконалості від інших. Це допоможе нам не втрачати спокою, якщо чиїсь слова та вчинки нас дратують. Грецьке слово, перекладене як «розсудливість», може також означати «поступливість». Поступаючись у питаннях особистих вподобань, ми уникаємо сварок, які не призводять ні до чого доброго, а лише позбавляють миру з іншими і навіть забирають у нас душевний спокій.

Наступна фраза з Филип’ян 4:5 «Господь близько», на перший погляд, вибивається з контексту. Ми розуміємо, що наближається час, коли Бог Єгова усуне цю стару систему речей і встановить нову під правлінням свого Царства. Але вже зараз він не далеко від тих, хто намагається розвивати з ним близькі стосунки (Дії 17:27; Якова 4:8). Усвідомлення того, що Єгова поруч із нами, допомагає зберігати радість, бути розсудливими, не хвилюватися через сьогоднішні проблеми і не турбуватися про майбутнє, як про це йдеться в 6-му вірші.

Як показують вірші 6 і 7, мир Божий можна знайти завдяки молитві. На думку декого, молитва — це не більше ніж різновид медитації, спосіб досягнення внутрішньої рівноваги. У Біблії ж під молитвою мається на увазі відверта розмова з Єговою, під час якої людина ділиться своїми найпотаємнішими почуттями, подібно до того, як дитина розповідає татові й мамі про все, що з нею сталося. Як же втішно знати, що ми можемо в усьому покластися на Бога і повністю довіряти нашому небесному Отцю!

Вірш 8 спонукає нас думати про позитивне. Однак недостатньо просто розмірковувати про щось хороше. У 9-му вірші пояснюється, що потрібно застосовувати корисні біблійні поради на практиці. Вчиняючи так, ми матимемо чисте сумління. А «в кого совість чиста, той може спати спокійно», як свідчить одна приказка.

Отже, знайти мир і душевний спокій можливо. Мир Божий доступний усім, хто розвиває з Єговою близькі стосунки і намагається застосовувати його поради. Вивчаючи Біблію, ви краще познайомитеся з Богом. Звичайно, слідувати його керівництву не завжди легко. Але це варте будь-яких зусиль, адже тоді «Бог миру буде з вами» (Филип’ян 4:9).